Egy átlagos háztartásban is meglepően sok veszélyes hulladék gyűlik össze anélkül, hogy észrevennénk. A kiürült festékes dobozok, elemek, lejárt gyógyszerek, sőt, még a félig teli rovarirtós flakon is mind-mind külön figyelmet igényel. De mit tehetsz velük? Hová kell vinni, és miért nem dobhatod őket egyszerűen a kukába?
Mi számít veszélyes hulladéknak egy háztartásban?
Sokan nem is tudják, de rengeteg hétköznapi termék tartalmaz olyan anyagokat, amik a környezetre vagy az egészségre károsak lehetnek, ha nem megfelelően kezeljük őket. Ilyenek például:
- Elemtípusok (ceruzaelemek, gombelemek, akkumulátorok)
- Lejárt vagy felesleges gyógyszerek
- Festékek, oldószerek, hígítók
- Rovarirtók, gyomirtók
- Használt sütőolaj
- Elektromos és elektronikai hulladékok (pl. elromlott porszívó, mikrohullámú sütő)
- Fluoreszkáló csövek, energiatakarékos égők
- Háztartási vegyszerek maradékai
Miért baj, ha a szemetesbe dobod?
Ezek az anyagok káros vegyi összetevőket tartalmaznak, amelyek a talajba, a vizekbe jutva szennyezést okozhatnak. Egyetlen ceruzaelem például akár 1500 liter vizet is beszennyezhet! A vegyszerek, nehézfémek, mérgező anyagok nem csak a környezetet, de az élővilágot és így minket is veszélyeztetnek.
Hol adhatod le a veszélyes hulladékot?
- Hulladékudvarok: Magyarországon szinte minden nagyobb városban működik hulladékudvar, ahol térítésmentesen leadhatod a háztartási veszélyes hulladékot. Érdemes előtte megnézni a helyi hulladékgazdálkodó honlapján, pontosan mit fogadnak.
- Gyógyszertárak: lejárt vagy felesleges gyógyszereidet bármelyik patikába visszaviheted, ahol szakszerűen ártalmatlanítják.
- Elektronikai gyűjtőpontok: nagyobb műszaki áruházakban és időszakos elektronikai hulladékgyűjtő akciókon is le lehet adni a régi, elromlott eszközöket.
- Használt olaj gyűjtés: egyre több településen van használt sütőolaj gyűjtőpont, akár benzinkutaknál, akár szupermarketek parkolóiban.
- Különleges gyűjtési napok: évente többször szerveznek a települések veszélyes hulladék gyűjtési akciókat. Ilyenkor például festékmaradékot, rovarirtót is le lehet adni.
Tedd meg a környezetért (és magadért)
Nem csak szabály, de közös érdek is, hogy a veszélyes hulladékot ne a kukában vagy a lefolyóban végezze. Egy kis utánajárással könnyedén találhatsz a közeledben megfelelő gyűjtőpontot, és ezzel nem csak a természetet véded, hanem a saját egészségedet is.