A kamasz szoba: a családi lakás Bermuda-háromszöge. Oda bemész, és vagy egy fél pár zoknit, vagy a gyereked nyomát veszted el végleg. De mit tehetsz, ha szeretnéd, hogy a gyerek ne csak átússzon a rendetlenségen, hanem esetleg rendet is tegyen? Íme néhány pszichológiai eszköz, amit bevethetsz.
1. Ne kritizálj, kérdezz!
A kamaszoknak alapból gyanús, ha szülői utasítás érkezik. Ha azt mondod: “Pakolj össze!”, a válasz leginkább egy sóhaj vagy szemforgatás lesz. Ehelyett próbálj kérdezni: “Szerinted hogy lehetne úgy berendezni a szobád, hogy kényelmesebb legyen?” vagy “Van olyan, amin szívesen változtatnál?”. A kérdés önállóságot sugall, nem utasítást.

2. Állíts kihívást, ne parancsot!
A versenyszellem még a leglustább kamaszt is képes motiválni. Például: “Kíváncsi vagyok, mennyi idő alatt tudsz rendet rakni ebben a káoszban!” vagy “Mit szólnál egy kihíváshoz: aki gyorsabban végez a saját kuckójával, az választja a vacsorát?”. Egy kis játékosság csodákra képes.
3. Adj választási lehetőséget
Ha a gyerek eldöntheti, mikor vagy hogyan takarít, nagyobb eséllyel vállalja a feladatot. Például: “Szeretnéd most hétvégén vagy inkább jövő hét közepén kitakarítani a szobád?”. A választás illúziója kontrollt ad.

4. Mutass példát, de ne vidd túlzásba
Ha a közös terek rendben vannak, könnyebb azt mondani: “Nézd, mi is rendet tartunk. Ha szükséged van segítségre, szólj!”. De ha mindent helyette csinálsz meg, azzal csak megerősíted: a rend nem az ő dolga.
5. Dicsérj, ha történik valami apró változás
Ha a szőnyeg sarka végre láthatóvá vált, vagy a ruhák nem mind a földön hevernek, ne hagyd szó nélkül! “Látom, hogy elpakoltál kicsit, sokkal jobban néz ki így!”. A pozitív megerősítés segít, hogy legközelebb is kedvet kapjon.
+1: Engedd meg, hogy a rend definícióját ő határozza meg
Lehet, hogy az ő szemében a rendezett szoba nem ugyanaz, mint a tiédben. Ha neki az a rend, hogy legalább az ágy szélén maradt egy szabad terület, akkor indulj ki ebből, és fokozatosan lehet tágítani az igényeket.
A kamasz szobája nem csak a por, hanem az önállóság terepe
Ha a gyerek érzi, hogy a szobájához van köze, hogy ott ő a főnök, akkor egy idő után maga is igényli a rendszert. Talán nem patikatisztaság lesz a vége, de már az is siker, ha nem kell csákány a bejutáshoz.