Mentsük, amit lehet!
A régi bútordarabokban sokszor – ahogyan mondani szokás – még van anyag. Masszívak, strapabírók, időtállók. Legfeljebb esztétikailag nem felelnek már meg a mai elvárásoknak. Ez a probléma azonban viszonylag könnyen és gazdaságosan áthidalható.
Nyári Dóra mesébe illő mintát festett a régi kisszekrényre, mely ettől úgy megszépült, hogy egyből bárki beleszeret. Az alábbiakban az átváltozás részleteit Dórától ismerhetjük meg.
Mindig is vonzódtam a régi tárgyakhoz, különösen a szüleim, nagyszüleim tárgyaihoz, bútoraihoz. Praktikus szempontok miatt is tartom meg őket, hiszen ezek a régi tárgyak jó minőségű alapanyagokból, időtálló, szakszerű módon készültek még, szemben a mai kor termékeivel, amelyek hamar tönkremennek.
Annak érdekében, hogy ezek az emlékekkel teli régi bútorok a mai enteriőrbe beilleszthetőek legyenek, az átfestéssel új, modern külsőt kapnak. A rajzolás, festés mindig is az életem része volt, így született ez a festett kis szekrény is.
Amire szükség volt
- Mosogatószer,
- csiszolópapír,
- fagitt,
- spakli,
- zománcfesték,
- kréta és akril festék,
- ecsetek,
- szivacshenger,
- színtelen lakk.
Így készült
Alapos mosogatószeres zsírtalanítás után enyhén végigcsiszoltam a felületet a jobb tapadás eléréséhez. A felületi hibákat, egyenetlenségeket akril fagittel javítottam. A lakkozott (politúrozott) felület miatt tapadóhidat használtam festés előtt. Ez az alapozás lehetővé teszi, hogy bármilyen fedőfestéket használhassunk, anélkül, hogy teljesen, fáig csiszolnánk a felületet. A szekrény oldalát 2 rétegben festettem, egyedi színre kevert zománcfestékkel. A festékrétegek között enyhén megcsiszoltam a felületet. Az ajtókon lévő képhez akril és kréta festéket vegyesen használtam, majd lakkal zártam. Nagyjából 1,5 hetet vett igénybe, az alapozó, festékek, lakk száradási ideje miatt.
Amire érdemes figyelni
Azért is érdemes a lakkréteg teljes lecsiszolása nélkül lefesteni a régi bútorokat, mert előfordulhat, hogy a faanyag átvérzik, azaz a fa csersavtartalma feloldódik a friss festékréteg miatt. A lakkréteg megtartásával ez elkerülhető. Fontos arra is figyelni, hogy ha vizes bázisú festéket használunk, ahhoz vizes bázisú lakkot kell párosítani.