A fenntarthatóság nem azt jelenti, hogy ki kell költöznöd egy erdei jurta belsejébe, ahol kizárólag esővizet iszol, napelemmel hajtott kempingfőzőn melegített quinoát eszel, és törölköző helyett mohapamacsot használsz. A fenntartható otthon sokkal inkább arról szól, hogy apró, okos változtatásokkal csökkentheted a lábnyomod és a rezsid egy részét is.

1. Kapcsold le! De észszerűen

A klasszikus tanács: ne hagyd áram alatt a standby-módban pihenő ketyeréket. Egy többszörös elosztó, amit egy mozdulattal lekapcsolsz, csodákat tehet. Ha pedig a tévéd, játékkonzolod vagy modem-ed már nem mai darab, lehet, hogy eljött az ideje egy energiatakarékosabb utódra cserélni.

2. Víztakarékosság: ne csak fogmosásnál gondolj rá

Cseréld le a zuhanyfejet egy alacsony átfolyású, levegőt is keverő változatra, és ha már lendültben vagy, a csaptelepekben is ellenőrizd a perlátorokat. Ezek filléres, de hatékony eszközök, amikkel a vízhasználatod nemcsak környezetbarát, hanem pénzbarát is lesz.

3. A konyha nem hulladéktelep

Komposztálj, ha teheted – egy balkon is elég lehet, nem kell tanyasi gazda legyél. Kerüld az eldobható műanyagot, vegyél nagyobb kiszerelésű termékeket, használj textilszalvétát papírzsepi helyett, és ha főzöl, inkább tedd hűtőbe a maradékot, mint hogy kidobd.

4. Az energiahatékonyság nem csak a szigeteléssel kezdődik

Télen hőtartó sötétítő függönnyel csökkentheted a hőveszteséget, nyáron pedig zárd el a meleg elől az ablakokat. Ha még nincs hőszigetelésed, legalább a nyílászáróid legyenek rendben. Egy kis hézagtömítés is csodákat tehet.

5. Gondolkodj használtban

A bútor nem attól lesz szép, hogy lapra szerelt és vadiúj. Egy használt asztal vagy szék nemcsak karaktert visz az otthonodba, de meg is spórolod vele a fák kivágását. Felújítani menő, újrahasznosítani közösségépítő.

6. A fűtés, ami nem a padlásra megy

Okostermosztát, programozható fűtés: ezek nem csak újhullámos kütyük, hanem segítenek, hogy ne melegítsd feleslegesen az üres lakást. Egy fokkal alacsonyabb hőmérséklet évente tízezreket jelenthet.

7. Nevelj ökoöntudatot otthon

A fenntarthatóság nem projekt, hanem szemlélet. Beszéljetek róla otthon, vond be a gyerekeket is: a kuka melletti szelektív szemetesek, a takarékos villanykapcsolás, vagy az, hogy nem hagyjuk folyni a csapot, mind tanulható dolgok.

A Föld nem azt várja, hogy tökéletes legyél, hanem azt, hogy elkezd valamit. Egy zöldebb otthon nemcsak a bolygónak jobb, hanem neked is: kevesebb felesleges holmi, alacsonyabb rezsi, és több nyugi. Mi más kéne?