A tavaszi szellő nemcsak az ablakokat csalogatja kinyitni, hanem a ruhásszekrény ajtaját is. Itt az idő, hogy végre kiszabadítsuk a tavaly óta leghátsó polcon raboskodó szoknyákat, nadrágokat és a “még egyszer hátha felveszem” kategóriás pulcsikat. Aztán jön a nagy kérdés: hogyan döntsd el, mi maradjon, és mi mehet?
Érdemes őszintén végiggondolni minden darabról:
- Az elmúlt egy évben legalább egyszer felvetted?
- Kényelmes és jól érzed magad benne?
- Ha most látnád meg egy boltban, újra megvennéd?
- Illik a jelenlegi életstílusodhoz, ruhatáradhoz?
Ha ezekre a kérdésekre több a “nem”, mint az “igen”, akkor jó eséllyel a ruha nálad már csak porfogó. De másnak még lehet belőle munkaruha, mindennapi viselet vagy akár különleges darab. És akkor jön a következő lépés: mit kezdjünk a megunt, de még jó állapotban lévő darabokkal?

Ha nem vagy a Vinted vagy a Marketplace nagymestere, de mégis szívesen adnál másoknak esélyt arra, hogy életet leheljenek a gardróbod hátuljában felejtett ruhaneműkbe, akkor ez a cikk neked szól!
1. Adományboltok és karitatív szervezetek
Az olyan szervezetek, mint a Magyar Vöröskereszt, a Baptista Szeretetszolgálat vagy a Magyarországi Református Egyház segélyszervezete rendszeresen fogad használt ruhaneműt. Fontos, hogy tiszta, viselhető állapotban add le a darabokat, és érdemes előre érdeklődni, mire van éppen szükség.

2. Női menedékházak és családi otthonok
A nők és gyerekek átmeneti szállásain gyakran nagy szükség van főként női és gyerekruhákra, alsóneműre (lehetőleg újra), cipőkre, kabátokra. A ruháid itt nemcsak hasznosak, hanem egyenesen sorsfordítók lehetnek.
3. Ruhaosztás civilekkel
Budapesten és más nagyvárosokban is működnek civil szervezetek és csoportok, amelyek hajléktalanoknak, rászoruló családoknak szerveznek rendszeres ruhaosztásokat. Ilyen például az Utcai Szolidaritás, a Heti Betevő vagy a Budapest Bike Maffia is. Ők gyakran keresnek szezonális ruhákat: tavasszal dzsekit, esőkabátot, sportcipőt, melegítőt.

4. Ruhagyűjtő konténerek: csak tudatosan!
A ruhagyűjtő konténerek fontos szerepet játszanak a textilhulladék csökkentésében és az újrahasznosítás elősegítésében – ha jól használjuk őket. A MOHU (Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.) az elmúlt időszakban több mint 1000 modern, feltörésbiztos textilgyűjtő konténert telepített országszerte, és célja, hogy három éven belül 4500 ilyen gyűjtőpont működjön. Ezekbe a konténerekbe akár 250 kg ruha is elfér, a beérkezett ruhákat pedig válogatás után újrahasznosítják vagy továbbhasználják.
A Textrade Kft. szintén megbízható szereplő: a náluk leadott ruhákat székesfehérvári központjukban válogatják és hasznosítják újra. A cég által működtetett konténerek pontos listája elérhető a ruhagyujtes.hu oldalon, ahol térképes kereső is segít a hozzád legközelebbi pont megtalálásában.
Fontos, hogy kizárólag tiszta, száraz, viselhető állapotú ruhákat dobjunk a konténerekbe. Az erősen szennyezett, olajjal vagy vegyszerrel átitatott darabok nem ide valók. A konténerek biztonságosak, de ha tele vannak vagy probléma merül fel, a rajtuk található elérhetőségeken jelezheted.
Bár a konténerek kényelmes megoldást kínálnak, mindig mérlegeljük, hogy a ruhadarab inkább valaki gardróbjában találhatna új otthonra – így nemcsak a környezetet óvjuk, de egy másik embernek is örömet szerezhetünk.
A fővárosban is sok helyen találkozhatsz ruhagyűjtő konténerekkel, de nem mindegy, ki üzemelteti őket. A Textrade vagy az Egy ruha se vesszen kárba program keretében gyűjtött ruhákat valóban feldolgozásra vagy továbbhasznosításra viszik, míg egyes konténerek sorsa bizonytalan. Ne a lelkiismereted megnyugtatására törekedj, hanem a valódi segítségre.

5. Közösségi cserebere
Rendezz “hozok-viszek” napot a munkahelyeden, a lakóközösségedben vagy a barátaiddal! Egy szatyor ruha néha egészen másképp fest valaki más szemével nézve, mint amikor reggelente 10 percig bámultad tanácstalanul.
A megunt ruha nem szemét. Ha okosan adod tovább, akkor öröm, lehetőség és meleg kabát lesz belőle valaki másnap. Adj esélyt az újrakezdésre – a kabátnak és annak is, aki majd viseli.